Rozhovor s Mgr. Gabrielou Rumíškovou z Odborného léčebného ústavu Metylovice, Moravsko-Slezské sanatorium o zkušenostech s čističkou vzduchu Therapy Air iOn.
reference-04.htm.jpg
Kdo jsou vaši pacienti a jaké je zaměření Odborného léčebného ústavu Metylovice?

Jsme léčebný ústav, ve kterém léčíme převážně děti s astmatickými a dýchacími problémy. Mezi naše pacienty však patří i obézní děti, u kterých se ve velké míře vyskytují dýchací problémy. Tři čtvrtiny obézních pacientů jsou astmatici. Celé jedno patro naší léčebny je vyhrazeno na hospitalizaci pacientů s neurologickými onemocněními - jde zejména o dětskou mozkovou obrnu. Jsme jediným zařízením v České republice, které u neurologických pacientů léčí současně i onemocnění dýchacích cest. Naším cílem je, aby se tyto děti mohly zařadit do normálního života a proto je důležité, aby se začalo s cvičením a rehabilitací co nejdříve.
Průměrná délka léčby se u nás pohybuje okolo 30 dnů. Nejčastěji zde léčíme infekce horních cest dýchacích a zabýváme se rekonvalescencí po zápalu plic. Přijímáme pacienty z celé České republiky ve věku 0-18 let, ale nejčastěji zde hospitalizujem děti od 6 do 15 let z Moravsko-Slezského kraje (Bohumín, Karviná, Třinec, Nový Jičín atd.). Za celý rok se u nas leci v průměru 500 až 600 pac.

Jaký vážný problém představují pro dnešní populaci respirační onemocnění a poruchy imunitniho systemu?

Dnes má v podstatě každé druhé dítě narušený imunitní systém, což má v mnoha případech za následek vznik alergického onemocnění. Tím, že děti, které jsou u nás hospitalizovány, začnou aktivně cvičit, inhalovat, dýchat a chodit na procházky, dojde k posílení jejich imunitního systému a k celkovému zlepšení zdraví.
Největší problém v současnosti představují zejména změny klimatických podmínek. Tyto změny jsou následkem kvetení dvou až tří rostlin najednou, které dříve současně nekvetly, a jejich následné šíření různých pylových alergenů do vzduchu. Pak jsou tu také zhoršené klimatické podmínky, například smog či inverze spojená s vysokou prašností. Důležitou roli hraje i nedostatek fyzické zátěže a aktivního pohybu, který si vybírá svou daň v podobě oslabené obranyschopnosti dětského organismu a jeho imunitního systému. Naším cílem je, aby se během pobytu v naší léčebně posílil imunitní systém dětí a aby si naši dětští pacienti odnesli určité životní a stravovací návyky. Platí to zejména u obézních pacientů.

Jak může znečištěný vzduch, který je plný prachových částic, alergenů a jiných nečistot, ovlivnit zdraví vašich pacientů, resp. průběh jejich léčby?

Prach a prašné prostředí vysoce ovlivňuje zdraví, především u lidí trpících astmatem a poruchami imunity. Prašné prostředí u nich může vyvolat alergický nebo astmatický záchvat, silný kašel, zhorší se kvalita jejich spánku, příjem potravy, nebo dochází k otoku sliznice. Pro takto nemocné děti je důležité, aby se zdržovali ve větraných místnostech bez koberců a záclon, které jsou zdrojem prachu a roztočů.

Jaké jsou vaše zkušenosti s čističkou vzduchu Therapy Air iOn?

Naše zkušenosti s čističkou vzduchu Therapy Air iOn jsou velmi pozitivní. Po nainstalování do prostor mateřské školy cítíme, že vzduch je svěžejší. Děti se cítí lépe a méně kašlou. Velmi oceňuji i to, že provoz čističky nepotřebuje žádnou údržbu a výměna filtrů se provádí jednou ročně. Mně osobně by se líbilo, kdyby byla čistička vzduchu v každém pokoji naší léčebny. Čistý vzduch totiž přispívá k tomu, aby se organismus resp. imunitní systém nemocného člověka nastavil tak, že dojde ke zmírnění zdravotních potíží.

Proč byla čistička vzduchu umístěna na oddělení pro nejmenší děti?

Čistička vzduchu je ideálním přístrojem do mateřské školy, protože čistý vzduch je pro zdraví nejmenších dětí velmi důležitý. Tyto děti jsou nejvíce zahleněné, málo se pohybují, rychle se unaví, hrají se zejména na zemi, kde se usazuje prach, zatěžující jejich organismus. Opět musím připomenout, že prach může vyvolat alergické či astmatické reakce.

Doporučili byste čističku vzduchu Therapy Air iOn i ostatním léčebnám?

Ano, čističku vzduchu bych určitě doporučila i ostatním léčebnám. Therapy Air iOn dokáže vyčistit vzduch v místnosti tak, že se cítíte jako v lese, na čerstvém, svěžím vzduchu. Je to podle mého názoru ideální zařízení nejen do dětských léčeben, ale i do léčeben pro dlouhodobě nemocné, kde jsou hospitalizováni staří lidé s velmi slabou imunitou. Čistička vzduchu je užitečným přístrojem zejména v dnešní době, kdy stále více a více lidí trpí dýchacími potížemi.


Na otázky odpověděla Bc. Gabriela Rumíšková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Odborného léčebného ústavu Metylovice, Moravsko-slezské sanatorium.

Kontaktujte nás / Contact us

Team 4 blue.jpg

SÍDLO

EMAIL a TELEFON

IČ a BANKA

BGMF Solution, s.r.o.,
Václava Trojana 1504/10,
Uhříněves, 104 00 Praha
info@bgmfsolution.com
www.bgmfsolution.com
+420 252 548 186, +420 227 031 838
IČO: 04105613, DIČ: CZ04105613
Fio banka, a.s. 2300801298 / 2010
IBAN: CZ4820100000002300801298

Napište nám / Write us

logoft.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one